Bugün sizlere bilimsel araştırmalardan değil, İnstagram sayfamızda (https://instagram.com/MSguncel) yapmış olduğumuz ufak bir anketten bahsetmek istiyorum. Birazdan okuyacağınız sonuçlar, direkt olarak anketimize katılan MS hastalarının vermiş oldukları cevaplar üzerine hazırlanmıştır.

Son günlerde ülke genelinde soğuk hava ve kar yağışı hakimdi. Gerek sosyal medyada yapılan paylaşımlarda gerek MS Güncel sayfasına gelen mesajlardan belli oluyordu ki bir çok MS’li yoldaşımızın şikayetlerinde artış söz konusu olmuştu.

Peki ne tür şikayetlerdi bunlar:

 • Kramp / kasılmalar
 • Bacaklarda veya genel olarak kaslarda oluşan sertlik veya gerginlik
 • Spastisite
 • Ellerde veya bacaklarda oluşan sorunlar
 • Aşırı yorgunluk hissi

Belki siz de şu an bu yazıyı okurken “Evet, ben de yaşadım veya yaşıyorum!” diyebilirsiniz.

Bu tarz şikayetleri göz önünde bulundurarak, İnstagram sayfamızın ‘Story’ bölümünde 3 tane soru sorduk.

 1. Kışın MS şikayetlerinizde artış yaşıyor musunuz?
  • Toplam katılan: 413 kişi
 2. Yazın MS şikayetlerinizde artış yaşıyor musunuz?
  • Toplam katılan: 484 kişi
 3. Hangi mevsimde daha az MS şikayetleriniz oluyor?
  • Toplam yanıt: 430

Anket sonuçları

Resim 1

İlk sorumuzda kış mevsiminde MS şikayetlerinde artış olup olmadığını sorduk.

Katılımcılar bu soruya “Evet” veya “Hayır” olarak cevap verebilmekteydi. Anketimize katılan MS hastalarının %58’i bu soruyu “Evet” olarak cevapladı.

Yani rakamlar üzerinden hareket edecek olursak, 413 kişiden 240’ı kış aylarında şikayetlerinde artış olduğunu belirtiyor. Ya da her 10 kişiden neredeyse 6’sı bu durumu yaşıyor diyebiliriz.

Aynı soruyu yaz mevsimi için de sorduk.

Katılımcılar yine “Evet” veya “Hayır” olarak cevap verebilmekteydi. Bu noktada ciddi bir artış söz konusuydu. Bu soruya cevap veren MS’li kişilerden %80’i, yaz mevsiminde şikayetlerinde artış olduğunu belirtiyor.

Yine rakamlar üzerinden yola çıkarsak, 484 kişiden 387’si bu soruyu “Evet” olarak cevapladı. Ya da bir diğer deyişle, anketimize katılan her 10 kişiden 8’i yaz aylarında şikayetlerinde artış olduğunu belirtiyor.

Bu sonuçlar aslında beni çok şaşırtmadı diyebilirim. Sıcakların, mevsim değişikliklerinin MS hastaları üzerinde olumsuz yönde etkisi olduğu asında bilinen bir durum. Aşırı sıcaklar MS hastalarında yorgunluk ve yalancı atak belirtileri ortaya çıkartabilir. Bu konulara başka bir paylaşımda daha detaylı değinmek istiyorum.

Gelelim anketin son sorusuna: Hangi mevsimde daha az MS şikayetleriniz oluyor?

Bu sorumuzda katılımcılar en az şikayet yaşadıkları mevsim veya mevsimleri belirttiler. Toplam 430 kez yanıtlanan bu soruda verilen cevapların dağılımı şu şekilde:

Resım 2

Bu soruda ortaya çıkan sonuçlara göre özellikle ilkbaharda MS şikayetlerinin daha az olduğu ön plana çıkıyor.

Yaz mevsiminde ise yine şikayetlerin daha çok olduğunu görüyoruz.

Ayrıca ek olarak bir grup MS hastası her mevsimde (%5) şikayeti olduğunu ve bir grup MS hastası da (%4) hiç bir mevsimde etkilenmediğini belirtti.

Bu tarz anketleri İnstagram üzerinden daha sık yapmayı düşünüyoruz. Bizi takip ederek anketlere katılım sağlayabilirsiniz!

İnstagram hesabımız: https://instagram.com/MSguncel

Bağlantıyı kopyala