Fark etmişsinizdir ki Multipl Skleroz tedavileri hakkında bir çok haber yapılmaktadır. Kısa süre önce sonuçları yayınlanan bir araştırmada, internet ortamında ve MS hakkında yapılan haberlerde kullanılan üstünlük sıfatları araştırılmış.

Üstünlük sıfatları bir tedavinin etkinliğini, güvenliğini ya da uygunluğunu tam anlamı İle ifade edemeyen abartı terimler olarak tanımlanmıştır.

Araştırmacılar Google Haberler’de, online yayınlanan haber makalelerinde Multipl Skleroz tedavilerini açıklayan önceden belirlenmiş üstünlük belirten 11 terim için arama yaptı.

Haber makalelerinde, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı olmayan Multipl Skleroz tedavilerini, klinik kanıt veya atıf sağlamadan üstün sıfatlarla genel olarak tanımlandığı bulundu.

Ek olarak, HONcode sertifikalı bir web sayfasında hiçbir makalenin de yayınlanmadığı görüldü. HONcode, site yöneticilerine, toplumun ihtiyaçlarına uygun kalite, objektif ve şeffaf sağlık bilgisi sağlamak için minimum bir mekanizma seti oluşturmada kılavuzluk eden etik kurallarıdır

Sonuç olarak internet ortamında yapılan üstünlük sıfatları içeren haber makalelerinin çokluğu göze çarpmaktadır ve gerek hastaların gerek sağlık çalışanlarının halka sunulan tıbbi yanlış bilgilerden haberdar olması önemlidir.

Referanslar:

Bağlantıyı kopyala