MediciNova, ibudilast’ın (MN-166) interferon-beta ilaçları ile birlikte kullanımını kapsayan Avrupa patentinin onaylandığını duyurdu. Bu patent, önceden interferon-beta kullanan hastalarda ilerleyen tip multipl sklerozu (birincil ilerleyici MS, PPMS ve ikincil ilerleyici MS, SPMS) tedavi etmek için geçerlidir.

Hastalar, her iki ilaç için geniş bir doz aralığına, dozaj sıklığına ve süresine erişebilecek. Ayrıca, bu patent, iki terapinin aynı anda veya art arda kullanımını, aynı doz şeklinde veya ayrı doz şekillerinde uygulanmasını kapsayacaktır. Patent korumaları en az Ekim 2039’a kadar geçerli olacak.

MediciNova’nın baş tıp sorumlusu Dr. Kazuko Matsuda, şirketin bir basın açıklamasında, ‘Bu yeni patentin Avrupa’da verilecek olması bizi çok memnun ediyor ve ibudilast’ın potansiyel değerini artırabileceğine inanıyoruz.’ dedi.

MSguncel.com’den notlar:

İbudilast (ayrıca MN-166 olarak da bilinir), MediciNova tarafından geliştirilen, ilerleyici multipl skleroz (MS) için tablet formunda geliştirilmekte olan potansiyel bir ilaçtır. Amerika Birleşik Devletleri’nde başarılı bir Faz 2 klinik çalışmasının ardından şu anda Faz 3 klinik denemesi planlama aşamasındadır. MediciNova şirketi, 2019 yılında yaptığı bir basın açıklamasında Faz 3 çalışmasını başlatacağını duyurmuştu. Ne yazık ki, bu denemenin ne zaman ve hangi ülkelerde gerçekleşeceği henüz paylaşılmamıştır. Daha önce Amerika’da onaylanan ve şu anda Avrupa için de başvurusu yapılan bu patentin ilginç yanı, iki farklı MS ilacının bir arada kullanılacak olmasıdır. Kesin bir şey söylemek şu aşamada erken olmakla birlikte, ilerleyici MS türleri için olumlu bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz. Gelişmeleri yakından takip edeceğiz.

Kendi durumunuzla alakalı en doğru bilgiyi almak için, her daim sizi takip eden nöroloğunuza danışarak hareket etmeniz büyük önem taşımaktadır.

İbudilast, multipl sklerozda hasar görmüş sinir hücrelerini korumak amacıyla tasarlanmıştır

Daha önce benzer bir ABD patenti, bu kombinasyon tedavisi ve ilerleyen MS formlarını tedavi etme amaçlı kullanımını kapsayan bir patenti onaylamıştır.

MS’de, bağışıklık sistemi yanlışlıkla sinir liflerini çevreleyen ve elektrik sinyallerini verimli bir şekilde iletmeye yardımcı olan miyelin kılıfına saldırır, bu da iltihaplanmaya ve çeşitli hastalık belirtilerine yol açan hasara neden olur.

İbudilast, multipl sklerozu tetikleyen inflamasyona ve sinir hücresi hasarına katkıda bulunan proinflamatuar sinyal moleküllerinin düzeylerini düşürmek için tasarlanmış oral küçük bir moleküldür.

SPRINT-MS (NCT01982942) adı verilen bir Faz 2b klinik araştırması, relaps olsun veya olmasın, PPMS veya SMPS’li 255 kişide ibudilastın etkilerini analiz etti.

Katılımcılar, 96 hafta boyunca (neredeyse iki yıl) ibudilast veya plaseboya rastgele atandılar ve glatiramer asetat (Copaxone olarak satılır) veya interferon-beta MS tedavileri ile tedavi edilenler, ilaçlarına devam edebildiler.

Rebif, Avonex, Betaseron ve Plegridy gibi interferon-beta tedavileri, bağışıklık hücrelerinin aşırı iltihap tepkilerini azaltmak ve sinir hücrelerini daha iyi korumak için kullandığı doğal olarak bulunan bir sinyal molekülünü içermektedir.

SPRINT-MS, ibudilastın, plaseboya kıyasla beyin hacmi kaybını %48 oranında önemli ölçüde yavaşlattığını ve PPMS hastalarında çok daha güçlü bir etki gösterdiğini gösterdi. Kullanımı ayrıca, incelmesi beyin dejenerasyonuyla ilişkili olan, gözün ışığa duyarlı bir tabakası olan retinanın sinir hücrelerinin korunmasına da yardımcı oldu.

İbudilast artı interferon-beta, engellilik ilerlemesini yavaşlatma potansiyeli göstermektedir

Matsuda ayrıca, ‘İlerleyen MS’deki tamamlanan Faz 2b çalışmamızdan elde edilen verilerin analizi, ibudilast ve interferon-beta kombinasyonunun, ibudilastın tek başına sağlanan risk azalmasına kıyasla engellilik ilerlemesi için daha da düşük bir riskle sonuçlanabilecek sinerjik bir etkisi olabileceğini gösterdi.’ dedi.

MediciNova, 2019’da yalnızca atak olmayan SPMS hastalara yönelik olası bir Faz 3 çalışması başlatma niyetini duyurdu.

İbudilast, amiyotrofik lateral skleroz dahil diğer durumlar için de Faz 2 ve Faz 3 çalışmalarında test edilmektedir.

Kaynaklar:

Bağlantıyı kopyala