2019’un sonunda, Dr. Bob van Oosten, Hollanda MS Araştırma Vakfı’ndan, MS’li on kişiyi dışkı nakliyle tedavi etmek için bir pilot çalışma için hibe aldı. 2020 baharında etik kurullardan tüm onaylar alındıktan sonra, bir engel oluştu: korona pandemisi. Ancak 13 Ekim 2021 Çarşamba günü nihayet ilk dışkı nakli gerçekleşti.

Pilot uygulamanın sonuçlarının 2022 ortalarında yayınlanması bekleniyor. Bu araştırma için Van Oosten, Amsterdam UMC, VUmc merkezinde Gastroenteroloji ve Karaciğer Hastalıkları bölümünden Rogier Ooijevaar ve Tessel van Rossen ile işbirliği yapıyor.

Dışkı naklinde, sağlıklı bir kişinin dışkısının sulu bir solüsyonu bir tüp aracılığıyla hastanın ince bağırsağına yerleştirilir. Hasta bunun kokusunu almaz. Birçok farklı bakteri ve diğer mikroorganizmalar, topluca bağırsak florası olarak bilinen bağırsaklarda yaşar. Sağlıklı insanlar, bağırsak florasının dengeli bir bileşimine sahiptir. Bu, zararlı bakterilerin yerleşmesini ve çoğalmasını önler. Ancak çeşitli bağırsak hastalıklarında ve diğer rahatsızlıklarda da bağırsak florasının bozulduğunu görüyoruz. Dışkı nakli, bağırsak hastalığı olan kişilerin bağırsak florasını eski haline getirebiliyor gibi görünüyor.

MS’de bağırsak florası

MS bir bağırsak hastalığı değildir, peki neden MS’li kişilerde bu pilot uygulama? Bob van Oosten: ‘MS’li birçok insanda bağırsak florası bozuktur. Yurtdışında MS için bir modelde bir çalışma yapılmıştır. MS’li kişilerinkine benzer bir bağırsak florasının daha şiddetli bir hastalık seyri ile ilişkili olduğu tespit edildi. ‘Sağlıklı’ bir bağırsak florası daha hafif bir hastalık sağlar. Bu nedenle, MS’li kişilerin bağırsak florasını sağlıklı bir kişininkiyle değiştirerek, ne olacağını merak ediyoruz.’

On katılımcı

Mevcut çalışmada, MS’li on kişi iki dışkı nakli alacak. Katılımcılara, tedaviden önce ve altı ay sonra emar taramaları, kan ve dışkı muayenesi gibi bazı testler yapılacak. Dışkı naklinden önce, katılımcılara bir antibiyotik kürü verilecek ve bağırsaklar güçlü bir müshil ile boşaltılacak.

İlk etapta, tedavinin güvenilirliğine bakılacak. Araştırmacılar ayrıca bağışıklık sistemi üzerinde faydalı bir etki görmeyi umuyorlar. Tedavi iyi tolere edilirse ve bağışıklık sistemi üzerinde faydalı bir etkisi bulunursa, daha fazla katılımcı ile daha büyük bir çalışmaya başlanabilir.

Referanslar:

Bağlantıyı kopyala