Northwestern Üniversitesi araştırmacıları, ciddi omurilik yaralanmalarından sonra felci tersine çevirmek ve dokuyu onarmak için “dans eden molekülleri” kullanan yeni bir enjekte edilebilir terapi geliştirdiler.

Yeni bir çalışmada, araştırmacılar felçli farelerin omuriliklerini çevreleyen dokulara tek bir enjeksiyon yaptı ve sadece dört hafta sonra hayvanlar yürüme yeteneğini yeniden kazandılar.

Çalışma, Science dergisinin 12 Kasım 2021 sayısında yayınlandı.

Çığır açan tedavi, hücreleri onarmak ve yenilemek üzere tetiklemek için biyoaktif sinyaller göndererek, ciddi şekilde yaralanmış omurilikleri beş temel yolla önemli ölçüde iyileştirdi:

  1. Akson adı verilen nöronların kopmuş uzantıları yenilendi.
  2. Yenilenme ve onarım için fiziksel bir engel oluşturabilen yara dokusu önemli ölçüde azaldı.
  3. Elektriksel sinyallerinin verimli bir şekilde iletilmesinde önemli olan aksonların yalıtkan tabakası olan miyelin, hücrelerin etrafında yeniden oluştu.
  4. Yaralanma bölgesindeki hücrelere besin sağlamak için işlevsel kan damarları oluştu.
  5. Daha fazla motor nöron hayatta kaldı.

Terapi işlevini yerine getirdikten sonra, kullanılan malzemeler 12 hafta içinde biyolojik şekilde çözülür ve daha sonra gözle görülür yan etkiler olmadan vücuttan tamamen kaybolur. Bu, araştırmacıların bir terapötik etkinliği artırmak için kimyasal yapıdaki değişiklikler yoluyla moleküllerin toplu hareketini kontrol ettiği ilk çalışmadır.

Tek bir enjeksiyonun, ciddi bir omurilik yaralanmasının bulunduğu yerin altındaki sinir sistemindeki bağlantıları nasıl geri yüklediğini gösteren bir animasyon Kaynak: Samuel I. Stupp Laboratuvarı/Mark Seniw/Northwestern Üniversitesi

Araştırmayı yöneten Northwestern’den Samuel I. Stupp, “Araştırmamız, bireylerin büyük bir travma veya hastalıktan sonra felç olmasını önleyebilecek bir terapi bulmayı amaçlıyor” dedi. “Onlarca yıldır, bu bilim adamları için büyük bir zorluk olarak kaldı çünkü vücudumuzun beyni ve omuriliği içeren merkezi sinir sistemi, yaralanmadan sonra veya dejeneratif bir hastalığın başlangıcından sonra kendini onarmak için önemli bir kapasiteye sahip değil. Şu anda çok az tedavi seçeneği olan insan hastalarda kullanılmak üzere bu yeni tedavinin onaylanması sürecini başlatmak için doğrudan FDA’ya gidiyoruz.” dedi.

Felçli ve arka ayaklarını sürükleyen fare (solda) ve Northwestern’in enjekte edilebilir tedavisini aldıktan sonra bacaklarını hareket ettirme yeteneğini yeniden kazanan bir başka felçli fare. Kaynak: Samuel I. Stupp Laboratuvarı/Northwestern Üniversitesi

Rejeneratif tıp uzmanı Stupp, “Şu anda omurilik yenilemesini tetikleyen hiçbir tedavi yok” dedi. “Omurilik yaralanmasının sonuçları üzerinde bir fark yaratmak ve hastaların yaşamları üzerinde yaratabileceği muazzam etki göz önüne alındığında bu sorunu çözmek istedim. Ayrıca, omurilik yaralanmasını ele alan yeni bilim, nörodejeneratif hastalıklar ve felç için stratejiler üzerinde etkili olabilir.” dedi.

MSgüncel’den notlar

Yapılan bu çalışma bir hayli umut verici! Her çalışmada olduğu gibi fareler üzerinde oluşan etkilerin insan deneylerinde (Faz çalışmalarında) farklı sonuçlanabileceğini unutmamak gerekir. Eğer gerekli onaylar alınabilirse, insanlar üzerinde yapılacak çalışmaların sonuçlarını merakla bekliyor olacağız. MS hastaları üzerinde oluşabilecek etkileri şu an için her ne kadar bilinmiyor olsa da, bu alanda yapılan çalışmaların olduğunu görmek çok güzel. Bilimle kalın!

Referanslar

Bağlantıyı kopyala