Sağlık Bakanlığı tarafından alınan bir karar doğrultusunda naif diye tabir edilen yüksek hastalık aktivitesi gösterdiği için direkt 2. basamak tedavi başlanan Multipl Skleroz hastalarının ilaç raporlarının uzatılmayacağı açıklandı.

Alınan bu karar doğrultusunda birçok hasta mağdur olacak ve ne yazık ki olası bir atakla karşı karşıya kalabilir. Umarız en kısa süre içerisinde alınan bu yanlış karardan dönülür ve hastaların nöroloji uzmanları tarafından uygun görülen tedavilere erişimleri kısıtlanmaz.

Bu karara istinaden bazı durumları kısaca açıklamakta fayda var.

Ataklarla seyreden bir MS hastası, 1. basamak tedavi almadan, direkt 2. basamak tedaviye başlamışsa, bu artık SGK tarafından karşılanmayacaktır.

Bu ne demek oluyor? Normalde MS teşhisi sonrası, güncel Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre, 2. basamak bir ilaca geçmeden önce en az 1 yıl boyunca 1. basamak tedavi kullanılması gerekmektedir.

  • Şu an 1. Basamak tedavi kullanan ve devam eden MS hastaları için değişen bir durum YOKTUR!

1. Basamak tedaviler: Beta-interferonlar (Rebif, Avonex, Plegridy gibi enjeksiyon tedaviler), Glatiramer asetat (Copaxone), Teriflunomid (Aubagio ve muadilleri – Teflimes, Terigio) veya Dimetil Fumarat (Tecfidera ve muadilleri – Tecdimex, Difurat, Dimerast, Lidwina, Pharon, Tenipra)

  • Tedavisine DİREKT olarak İKİNCİ basamak tedaviden, SGK onayı alınarak başlayan hastalar ETKİLENMEKTEDİR.

2. Basamak tedaviler: Ocrelizumab (Ocrevus), Natalizumab (Tysabri), Fingolimod (Gilenya ve muadilleri – Fingya, Findel, Fingolitu, Finimod, Fondos, Gilomid, Judexa, Vintor), Kladribin (Mavenclad), Alemtuzumab (Lemtrada) gibi tedavilerdir.

  • Daha önce 1 yıl veya daha uzun bir süre birinci basamak tedavi alıp, daha soınra ikinci basamak tedaviye geçen hastalar ETKİLENMEYECEKTİR

Bu durum PPMS olup, Ocrelizumab ile tedavi gören hastalar için de geçerli değildir. SUT’ta bunun için ayrı bir madde bulunmaktadır.

Kendi durumunuz ve raporunuz ile alakalı durumlar için hekiminize veya sağlık ekibinize danışabilirsiniz.

CİMER’e başvuru yapmak isteyen arkadaşların, bir örnek dilekçe yerine kendi dilekçelerini yazması daha etkili olacaktır. Başvurunuza sağlık ve ilaç raporunuzu da eklemeyi unutmayınız.

Bağlantıyı kopyala