Sancaktepe Multipl Skleroz Birimi Fzt. Şahika Ocak, MS hastaları için egzersiz serisi hazırlıyor! Bu bölümde evinizde uygulayabileceğiniz germe egzersizlerini bulabilirsiniz!

Sancaktepe.MS sayfasını İnstagram’da takip ediyor musunuz? https://www.instagram.com/sancaktepe.ms

Herkese merhabalar☺️,

📝 MS hastalarında yaygın olarak görülen spastisite (kasın kontrolsüz kasılması), ilgili olan eklemin hareket açıklığını kısıtlıyor. Bozulan kas fonksiyonu ve kısıtlanan eklem hareket açıklığı yürüyüş bozukluğundan ağrıya kadar bir çok probleme yol açabiliyor.

📌Üstelik bu durum çok hafif başlayıp zamanla ilerleyebiliyor. Erken dönemde başlanan germe egzersizlerinin eklem hareket açıklığının kontrolünde, dengeli ve fonksiyonel yürümede, ağrı kontrolünde, yorgunluğun minimalize edilmesinde önemi çalışmalarla kanıtlanmış.

📍Videodaki egzersizleri MS hastalarının evde bireysel olarak yapabileceği şekilde modifiye etmeye çalıştım. Olabildiğince değişik pozisyonlarda germeler ekledim ki bir pozisyonda zorlandığınızda diğer pozisyon seçeneğiniz olsun.

✅ Kolay ve kontrollü yapabilmeniz adına bazı pozisyonları değiştirdim.

🙏🏻 Aslında doğru olan bütün MS hastalarının bir fizyoterapist tarafından değerlendirilip kendisine uygun ve ihtiyacı doğrultusunda germe egzersizlerinin verilmesidir.

🤦🏼‍♀️ Pandemi sürecini atlatana kadar evde hareketsiz kalmamak ve mevcut durumumuzu korumak hatta belkide geliştirmek adına bu egzersizler faydalı olacaktır.

📍Germe egzersizlerini ısınma antrenmanlarınıza ve kuvvetlendirme antrenmanlarınızın sonuna mutlaka eklemenizi ve her gün mümkün olduğunca yapmanızı öneririm.

☺️Videolardaki bilgilendirme yazilarini mutlaka okuyun ve ona uygun hareketi yapmaya çalışın. Kontrollü ve vücut düzgünlüğünüzü koruyarak hareketleri yapmaya dikkat edin. Hepinizin zamanla başaracağına inanıyorum ve size güveniyorum💙

👩🏼‍🦱Herkese iyi haftalar ve keyifli egzersizler dilerim. ✌🏻

Fzt. Şahika Ocak
SBÜ Sancaktepe MS Birimi

İnstagram: https://www.instagram.com/sancaktepe.ms

Egzersiz videosunu izlemek için üstüne tıklayabilirsiniz:

Bağlantıyı kopyala