Özet: Yeni bir çalışma, beyin onarımı için potansiyel tedavilerin yolunu açarak, klemastin adlı reçetesiz satılan antihistaminik ilacın Multiple Skleroz (MS) için etkili bir ilaç olduğunu belirlemiştir. Yeni geliştirilen bir MRG tarama tekniğini kullanarak bilim insanları, klemastinin beyin miyelin seviyeleri üzerindeki etkisini gözlemlemiş ve ölçmüştür.

Bu çalışmanın, MRG yoluyla kronik bir nörolojik durum için beyin onarımının ilk belgelenmiş örneğini sunuyor. Bu sonuçların, miyelin yeniden oluşturma terapilerine yönelik gelecekteki araştırmalar için bir standart oluşturması bekleniyor.

Ana unsurlar:

  1. Klemastin, reçetesiz satılan bir antihistaminik olarak, multipl skleroz (MS) için potansiyel bir tedavi olarak belirlenmiştir. Gözlenen miyelin su fraksiyonundaki artışlar, miyelin onarımını işaret etmektedir.
  2. İlaç verilmeden önce ve sonra miyelin seviyelerindeki değişiklikleri ölçmek için benzersiz bir MRI tekniği kullanıldı, bu da miyelin iyileşmesini takip etmek için yeni bir standart belirledi.
  3. MS üzerindeki potansiyel etkisinin ötesinde, klemastin, genellikle miyelin hasarı yaşayan prematüre bebeklerde beyin hasarının tedavisinde kullanımı için de düşünülmektedir.

Kaynak: UCSF

UC San Francisco bilim adamlarının multipl skleroz tedavisi olarak reçetesiz satılan bir antihistamini tanımlamasından on yıl sonra, araştırmacılar ilacın beyni onarmadaki etkinliğini ölçmek için bir yaklaşım geliştirdiler ve bu da yıkıcı bozukluk için gelecekteki tedavileri değerlendirmeyi mümkün kılmaktadır.

Doktor bilim insanı Ari Green liderliğindeki araştırmacılar, nörobilimci Jonah Chan ile birlikte ilk olarak klemastini potansiyel bir MS tedavisi olarak belirledi. Bu araştırmacılar, bir klinik çalışmanın 50 katılımcısının beyinlerinde ilacın etkisini incelemek için MRG taramaları kullandı.

MS’te hastalar, sinir liflerinin etrafındaki koruyucu yalıtım olan miyelini kaybeder. Bu miyelin kaybı, sinir sinyallerinde sinir sinyallerinde gecikmelere yol açar ve zayıflık, kas sertliği, görme kaybı, bilişsel yavaşlama ve diğer belirtilere neden olur.

Tipik olarak MS ile ilişkili görünür lezyonların dışında önemli bir onarımın meydana geldiğini bulmuşlardır.
Kredi: Neuroscience News

Beyinde, sinir liflerini saran ince miyelin katmanları arasında hapsolan su, beyin hücreleri arasında yüzen su kadar serbestçe hareket edemez.

Bu benzersiz miyelin özelliği, görüntüleme uzmanlarının, ilacın uygulanmadan önce ve sonra miyelin seviyeleri arasındaki farkı karşılaştırmak için bir teknik geliştirmesine imkan sağladı. Bu teknik, sözde miyelin su fraksiyonunu veya miyelin suyunun beyin dokusundaki toplam su içeriği oranını ölçer.

Araştırmacılar, 8 Mayıs 2023 tarihinde PNAS’da yayımlanan çalışmalarında, klemastin ile tedavi edilen MS hastalarının, miyelin onarımını gösteren sınırlı ölçüde miyelin suyu artışı yaşadıklarını bulmuşlardır.

Ayrıca, doğru beyin bölgelerine odaklandığında miyelin su fraksiyonu tekniğinin miyelin iyileşmesini takip etmek için kullanılabileceğini kanıtlamışlardır.

UCSF Multipl Skleroz ve Nöroinflamasyon Merkezi tıbbi direktörü ve Weill Nörobilim Enstitüsü üyesi Green, “Bu, kronik nörolojik bir durum için MRG’de belgelenen beyin onarımının ilk örneğidir” dedi.

“Bu çalışma, klemastin tarafından indüklenen miyelin onarımının ilk doğrudan, biyolojik olarak doğrulanmış, görüntüleme temelli kanıtlarını sunuyor. Bu, remiyelinizasyon terapileri üzerine gelecekteki araştırmalar için standartları belirleyecektir.”

Miyelin ilaç kesildikten sonra bile arttı

Çalışmada, ReBUILD deneyine katılan MS hastaları iki gruba ayrıldı: ilk grup, çalışmanın ilk üç ayı boyunca klemastin aldı ve ikinci grup ise sadece üçüncü ila beşinci aylar arasında klemastin aldı.

Miyelin su fraksiyonunu bir biyobelirteç olarak kullanarak, araştırmacılar, katılımcıların ilacı aldıktan sonra birinci grupta miyelin suyunun arttığını ve klemastin kullanımı sonlandıktan sonra da artmaya devam ettiğini tespit etti.

İkinci grupta, miyelin su fraksiyonu, çalışmanın ilk bölümünde, plasebo altında miyelin suyunun azaldığını ve katılımcıların klemastin aldıktan sonra bir toparlanma gösterdiğini gösterdi.

Bu bulgular, aynı 50 hastayla yapılan önceki bir çalışmanın sonuçlarını doğrulamaktadır. Bu önceki çalışmada, alerji ilacının gecikmeli sinir iletimini azalttığı ve potansiyel olarak semptomları hafifletebileceği bulunmuştu.

Mevcut çalışmada araştırmacılar, beynin sağ ve sol hemisferleri birbirine bağlayan yüksek miyelin içeriğine sahip bir bölgesi olan korpus kallosuma baktılar.

Araştırmacılar, tipik olarak MS ile ilişkilendirilen görünür lezyonlar dışında önemli bir onarımın gerçekleştiğini buldular. Bu, lezyon bölgelerinin ötesinde miyelin onarımına odaklanma gerekliliğini vurgulamaktadır.

Klemastin, miyelin üreten kök hücrelerin farklılaşmasını uyararak bu durumda etki gösterir. Bu, ilacı, bağışıklık sistemi aktivitesini azaltarak, inflamasyonu yatıştırarak ve nüks riskini azaltarak çalışan mevcut MS ilaçlarından bir nesil öteye taşır. Bununla birlikte, halen ideal bir durumda olmaması, su fraksiyonu ölçümünün daha iyi terapötiklerin geliştirilmesinde önemli bir araç olmasını sağlar.

“Klemastin, kullanabileceğimiz dozlarda yalnızca kısmi olarak etkili olabilir,” diyen Green ifadelerine devam etti. Green aynı zamanda bir nöro-oftalmolog olarak görev yapmakta ve UCSF Nöroloji Bölümü’nde Nöroimmünoloji ve Glial Biyoloji Bölümü Başkanıdır.

“Uyku hali yapabilir ve bu özellik özellikle MS hastalarında istenmeyen bir durum olabilir. Daha iyi ilaçların geliştirileceği umudundayız, ancak klemastinin remiyelinizasyonun mümkün olduğunu göstermek için kullanılabilecek bir araç olduğu kanıtlanmıştır” dedi.

Önerilen gelecekteki araştırmalar, genellikle miyelin hasarı yaşayan prematüre bebeklerde beyin hasarının tedavisinde klemastinin potansiyelini inceleyecektir.

UCSF Benioff Children’s Hospitals’nda çalışan pediatrik nörolog Bridget Ostrem, MD, Ph.D., şu anda bu zayıflatıcı ve sakat bırakan durumu tedavi etmek için klemastini test etmek üzere ilk klinik deneyi başlatmak için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden onay aramaktadır.

MSgüncel’den notlar

Miyelin kılıfında oluşmuş olan hasarın onarımı MS hastaları tarafından büyük umutla beklenen bir tedavidir. Yukarıda açıklanan çalışma sadece 50 katılımcı üzerinden yapılan bir çalışma olup, ortaya çıkan sonuçlar bir hayli umut vericidir. Daha büyük gruplarda çalışmaların yapılması ve sonuçlarının analiz edilmesi gerekmektedir. Kesin sonuç olarak değerlendirilmemlidir.

Bu çalışmayı sizlerle paylaşmamızın sebebi, miyelin kılıfı onarımı üzerine yapılan güncel çalışmalardan haberdar olmanızı sağlamak içindir. Umarız devamı gelir ve en kısa süre içerisinde daha geniş çaplı araştırmalar yapılır.

Klemastin ilacı uyku hali yapabileceği için, doktorunuzun bilgisi olmadan kullanılması kesinlikle önerilmez. Lütfen doktorunuza danışmadan bu gibi ilaçları kullanmayınız.

İngilizce Soyut ve Kaynaklar:

Author: Ari Green
Source: UCSF
Contact: Ari Green – UCSF
Image: The image is credited to Neuroscience News

Original Research: Open access.
MWF of the corpus callosum is a robust measure of remyelination: Results from the ReBUILD trial” by Ari Green et al. PNAS


Abstract

MWF of the corpus callosum is a robust measure of remyelination: Results from the ReBUILD trial

Myelin repair is an unrealized therapeutic goal in the treatment of multiple sclerosis (MS). Uncertainty remains about the optimal techniques for assessing therapeutic efficacy and imaging biomarkers are required to measure and corroborate myelin restoration.

We analyzed myelin water fraction imaging from ReBUILD, a double-blind, randomized placebo-controlled (delayed treatment) remyelination trial, that showed a significant reduction in VEP latency in patients with MS.

We focused on brain regions rich in myelin. Fifty MS subjects in two arms underwent 3T MRI at baseline and months 3 and 5.

Half of the cohort was randomly assigned to receive treatment from baseline through 3 mo, whereas the other half received treatment from 3 mo to 5 mo post-baseline. We computed myelin water fraction changes occurring in normal-appearing white matter of corpus callosum, optic radiations, and corticospinal tracts.

An increase in myelin water fraction was documented in the normal-appearing white matter of the corpus callosum, in correspondence with the administration of the remyelinating treatment clemastine.

This study provides direct, biologically validated imaging-based evidence of medically induced myelin repair. Moreover, our work strongly suggests that significant myelin repair occurs outside of lesions.

We therefore propose myelin water fraction within the normal-appearing white matter of the corpus callosum as a biomarker for clinical trials looking at remyelination.

Kaynaklar:

Bağlantıyı kopyala