Repertoire Immune Medicine ve Yale Üniversitesi, multipl sklerozlu (MS) hastalarda bağışıklık T hücrelerini ne tür antijenlerin aktive ettiğini belirlemek için bir araştırma işbirliğine girdiler. Antijenler, bir proteinin bir kısmı veya belirli bir şeker zinciri gibi, bir bağışıklık tepkisini tetikleyen moleküler yapılardır.

Repertoire ve Yale, T hücrelerinin MS gelişimine nasıl katkıda bulunduğunu daha iyi anlayarak, tüm bağışıklık sistemini zayıflatmadan zarar verici bağışıklık tepkilerini önleyen yeni bir ilaç sınıfı tasarlamayı umuyor.

Repertoire’ın araştırma ve geliştirme başkanı Anthony Coyle bir basın açıklamasında, “Hücresel bağışıklığın temelini anlayacağız ve artık immünosupresyon içermeyen dönüşümsel ilaçlar geliştirmeyi umacağız” dedi.

MS, bağışıklık sistemi yanlışlıkla merkezi sinir sistemindeki (beyin ve omurilik) sinir liflerini örten miyelin kılıfına saldırdığında ortaya çıkar. Potansiyel tehditlere karşı bağışıklık tepkileri için önemli olan T hücreleri – beyaz kan hücreleri – miyelin saldırısında rol oynar.

T hücreleri, çeşitli antijen türlerini algılamalarına ve bunlara yanıt vermelerine olanak tanıyan benzersiz hücre yüzeyi reseptörlerine sahiptir. İşbirliği kapsamında Repertoire ve Yale, MS’li hastaların beyin omurilik sıvısından elde edilen T hücrelerinin yanıt verebileceği spesifik antijenleri keşfetmek için birlikte çalışacak. Beyin omurilik sıvısı, beyin ve omurilik çevresinde bulunan sıvıdır.

İlk olarak, Yale’den araştırmacılar, T hücrelerinin yüzeyinde bulunan reseptörlerin dizilerini sağlayacak. Bu diziler, T hücrelerinin spesifik antijenlere yanıt verme yeteneğini belirler.

Yeni bağışıklık tedavileri geliştirmeye odaklanan klinik aşamalı bir biyoteknoloji şirketi olan Repertoire, daha sonra bu T hücresi reseptörlerinin tanıdığı gerçek antijenleri çözmek için tescilli DECODE platformunu kullanacak.

Yale araştırma ekibi, Yale Tıp Fakültesi’nde nöroloji ve immünobiyoloji profesörü ve Yale New Haven Hastanesi nöroloji bölümü başkanı ve nörolog olan David Hafler tarafından yönetilecek.

Repertoire teknolojisiyle birleştiğinde MS’in doğası hakkındaki anlayışları, T hücrelerinin hastalığın gelişimine nasıl katkıda bulunabileceğine dair benzersiz içgörüler sağlayabilir.

Coyle, “Yale araştırma ekibi, özellikle MS’te immünobiyoloji alanında dünyaca ünlü uzmanlardır ve bu bilimsel kapasitede birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Referanslar:

Bağlantıyı kopyala