Ocrevus kullanan MS hastaları için sevindirici haber geldi! Bugünden itibaren bu ilaç SGK tarafından tekrar geri ödeme kapsamına alındı.

31 Mayıs 2023’ten itibaren beklenmedik bir şekilde pasife alınan Ocrevus ilacı, Türkiye’de 6 binden fazla MS hastasını mağdur etmekteydi. Geçtiğimiz pazartesi günü geri ödeme süreci SGK/Medula sisteminde geçici süreyle aktif olması sebebiyle kamuoyunda ilaca yeniden erişimin sağlandığına dair bir algı oluşmuştu. Bu haberi duyan MS hastaları büyük bir şok yaşarken bugün gelen haberle tekrar sevindi ve tedavi süreçlerini planlamaya başladılar.

Bu duruma çözüm bulmak için yapılan görüşmeler, MS Güncel sayfası tarafından düzenlenen imza kampanyası ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar, farkındalık yaratma ve hastaların seslerini duyurma açısından çok etkili oldu.

Başta Türkiye MS Derneği olmak üzere tüm MS dernekleri, hekimler, ilaç şirketi, MS hastaları ve yakınları bu sorunu çözmek için büyük çaba sarf ettiler. Bu çabalar sonuç verdi ve Ocrevus ilacı tekrar geri ödeme kapsamına alındı.

Bağlantıyı kopyala