Roche, oral BTK inhibitörü fenebrutinib’i tekrarlayan multipl skleroz (MS) ve primer progresif MS (PPMS) formları olan kişilerde değerlendirmek için bir Faz 3 klinik araştırma programı başlattı.

Roche’un yan kuruluşu Genentech tarafından geliştirilen Fenebrutinib (GDC-0853, RG7845), kan-beyin bariyerini geçebilen oral yoldan uygulanan küçük bir moleküldür. Bu bariyer, kan dolaşımındaki hangi maddelerin beyne erişebileceğini sıkı bir şekilde düzenler ve onu aşmak genellikle beyin hedefleme terapileri için bir zorluktur.

Terapi, B hücrelerinin ve mikroglia’nın aktivasyonu için önemli bir enzim olan Bruton tirozin kinazının (BTK) aktivitesini bloke ederek çalışır.

Fenebrutinib’in BTK’yi bloke ederek bu hücrelerin aktivasyonunu engellemesi, MS’in hem akut hem de kronik enflamatuar yönlerini hedeflemesi ve potansiyel olarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatması beklenir.

Program, FENhance 1 ve FENhance 2 olarak adlandırılan ve her biri 734’e kadar nükseden MS hastasını içeren iki özdeş deneyi içerir. Aynı zamanda, PPMS ile 946 kişiye kadar kayıt yapacak FENtrepid adlı bir denemeyi de içeriyor.

Kaynak: https://multiplesclerosisnewstoday.com/news-posts/2020/09/09/roche-expands-its-multiple-sclerosis-portfolio-with-investigational-btk-inhibitor-fenebrutinib-and-initiates-novel-clinical-trials-for-ocrevus-ocrelizumab

Bağlantıyı kopyala