Epstein-Barr Virüsü (EBV) ile enfekte olmuş hücreleri hedef alan yeni bir immünoterapi, küçük çaplı bir denemede multipl sklerozun (MS) ilerlemesini durduruğu görüldü. Belki daha da inanılmazı, bazı hastalarda MS semptomlarının gerçekten tersine çevrilmiş (iyileşmiş) olmasıydı. Ancak bu tespitler, sonuçların en son sunumunda tam olarak tanımlanmamıştı.

Yapılan çalışmanın sonuçları, Atara Biotherapy tarafından 22 Mart’ta EBV ve MS sunumunda yayınlandı.

MSguncel.com’dan notlar

Bir süre önce Eppstein-Barr virüsü ve MS ilişkisi hakkında makaleler yayınlandı. Açıklanan verilere göre EBV ile enfekte olmuş kişilerde MS olma riskinde bir artış söz konusu olduğu tespit edilmişti. Bu riskin mevcut MS’li kişiler için ne anlama geldiğini şu an için net olarak bilmesekte, bununla alakalı yapılacak olan yeni çalışmalar yeni bilgiler edinmemiz açısından faydalı olacaktır. Birazdan detaylarını okuyacağınız Faz 1 çalışması bu konuda atılan önemli bir adım olabilir. Öncelikle şunu belirtmekte fayda var: Net bir şey söylemek için daha çok erken. Daha fazla ve daha büyük gruplarla çalışmalar yapılması gerekiyor. İleri zamanda daha detaylı çalışmalar yapıldığında bunların sonuçlarını yine sizlerle paylaşacağız.

EBV enfeksiyonu ve nihai MS gelişimi arasında önemli kanıtlar bulunduğundan, virüsü hedeflemek, kronik nörolojik hastalığı olanlara yardım etmek için giderek daha umut verici bir yol haline geldi. Bağlantı son derece güçlü görünüyor, ancak EBV tek faktör olmayabilir. Hastalığın başlamasına yol açan uzun bir olaylar dizisinde sadece bir faktör olabilir.

Bir hastanın MS’i, hastalığın başlangıcından itibaren zaman içinde yavaş yavaş kötüleşirse, hastaların yüzde 10-15’ini etkileyen ilerleyici MS adı verilen bir türe sahip olabilirler. Progresif MS, bağışıklık sistemi sinir hücrelerinin yüzeyindeki miyelini hedef alıp onlara zarar verdiği ve etkili sinyal iletimini engellediği için yavaş yavaş kötüleşen semptomlarla sonuçlanır. Progresif MS için tedavi seçenekleri sınırlıdır.

“Multipl Skleroz tedavisini dönüştürmeye” çalışan Atara Biotherapy, ATA188 adlı allojenik bir T hücre tedavisi geliştirdi. Konsept basit. Hücreler EBV ile enfekte olduğunda, hücre yüzeyinde antijen adı verilen küçük proteinleri eksprese ederler ve bu immünoterapi de, onları hedef alan ve yok eden bağışıklık hücrelerini içerir.

Tedaviyi alan 24 hastadan oluşan bir çalışmada, 20’si semptomlarında iyileşme veya stabilite gördü ve hiçbir ölümcül veya ciddi yan etki bildirilmedi. Erken beyin taramaları, bazı hasarlı sinir hücrelerinin, remiyelinizasyon adı verilen ve sinir sisteminde MS’in neden olduğu hasarın tersine çevrilmesi anlamına gelebilecek bir süreçte terapi tarafından “onarılmış” olabileceğini düşündürmektedir, ancak bu henüz doğrulanmamıştır.

Sonuçlar son derece umut verici olsa da, çalışma küçük bir grup üzerinde yapılan ve plasebo veya kontrol grubu içermeyen erken bir Faz 1 çalışmasıdır. Bu nedenle, sonuçların bu aşamada anlamlı olup olmadığı belirsizdir. Bununla birlikte, bu onarımın doğal olarak gerçekleşmesi olası değildir ve terapinin bir düzeyde faydalı bir etkiye sahip olduğunu düşündürür.

Araştırmacılar şimdi 80 kişinin katılacağı ve ayrıca diğer bir gruba da plasebo verilecek randomize Faz 2 çalışmasına başlayacaklar.

Kaynaklar:

Bağlantıyı kopyala